Szinte mindannyian hallottunk már furcsa állításokat, hiedelmeket a kávé hatásairól, a koffeinről, a pörkölésről, a kávéfogyasztásról. De vajon mi igaz ezekből a hiedelmekből? Ebben a cikkben előszedünk néhány döbbenetes kávétévhitet, és segítünk tisztán látni. Olvass tovább, és tudd meg, mi az igazság!
A sötét pörkölésű kávéban több a koffein: hamis!
Az egyik legelterjedtebb tévhit az, hogy a sötét pörkölésű kávé több koffeint tartalmaz, mint a világos pörkölésű. De ez nem igaz. Bár a sötét pörkölésnek erősebb és karakteresebb íze van, a koffeintartalom szempontjából nincs nagy különbség, sőt előfordul, hogy a világos pörkölésű kávéban több a koffein, mint a sötét pörkölésűben.
A pörkölési folyamat során ugyanis a kávébabok fokozatosan veszítik el a víztartalmukat, és a hosszabb pörkölés következtében a koffein részben lebomlik. Minél hosszabb ideig pörkölünk egy kávét, annál inkább csökken a koffeintartalma. Ennek következtében a világos pörkölésű kávé – amelyet rövidebb ideig pörkölnek – magasabb koffeintartalmú.
A kávé fokozza a szorongást: hamis
A kávéval kapcsolatos egyik gyakori tévhit, hogy fokozza a szorongást, és egyébként is, minden koffein tartalmú ital rossz hatással van a mentális egészségre. Valójában a koffein hatása egyénenként változó, és mértékletes fogyasztás mellett nem okoz problémát a legtöbb ember számára. Bár valóban stimulálja a központi idegrendszert, ami felélénkítheti a testet és az agyat, túlzott fogyasztása esetén szorongást, idegességet és nyugtalanságot válthat ki. Azonban a mérsékelt kávéfogyasztás nemcsak, hogy nem káros, hanem bizonyos kutatások szerint enyhítheti a depresszió tüneteit is. (Természetesen mindenki másképp reagál a koffeinre, és ha valaki már eleve hajlamos a szorongásra, a túlzott koffeinbevitel ronthatja az állapotát.)
A kávé segít fogyni: kamu
Kétségtelen, hogy a kávé serkenti az anyagcserét, ahogy az is, hogy egyes kutatások úgy vélik, hogy rövid távon enyhén gyorsítja a kalóriaégetést. Vannak olyan kutatások ami szerint a koffein képes növelni a termogenezist, azaz a testhőmérséklet-emelkedést, ami segítheti a kalóriák elégetését.
Azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy a kávé önállóan nem okoz jelentős súlycsökkenést. Növelheti az energiaszintet és fokozhatja a motivációt a testmozgás iránt, de az igazi fogyás kulcsa továbbra is az egészséges étrend és a rendszeres mozgás. A túlzott kávéfogyasztás, különösen, ha sok cukrot vagy tejszínt adunk hozzá, ellentétes hatást is eredményezhet, így fontos, hogy tudatosan fogyasszuk. Mértékkel és okosan alkalmazva a kávé hasznos támogatója lehet a fogyásnak, de csak akkor, ha a teljes életmódot egészséges alapokra helyezzük.
Az instant kávé gyengébb minőségű: kamu
Az a tévhit, hogy az instant kávé rosszabb minőségű, abból ered, hogy sokan a frissen főzött kávé gazdag ízvilágát várják el minden kávétól. Csak azért, mert az instant kávé nem kínálja ugyanazt a komplex aromát, mint a frissen őrölt és főzött kávé, fontos tisztában lenni azzal, hogy ugyanolyan kávébabból készül. Csak az instant kávé gyártásakor a megpörkölt kávéból gyorsan elpárologtatják a vizet, és így por formájában kerül forgalomba, amely kényelmes és gyors megoldás azoknak, akik gyorsan meginnának egy kávét.
Összességében tehát az instant kávé nem rosszabb minőségű, hanem inkább egy másik típusú kávé, amely praktikus és ízletes alternatívát kínál.
A kávé nem enged aludni: (részben) hamis
Biztosan ismersz olyanokat, akik megisznak este a vacsora után egy kávét és (ahogy szoktuk mondani) simán alszanak. És olyat is, aki azt mondja, hogy „délután már nem iszom kávét mert majd nem tudok aludni”. A koffein stimulálja az idegrendszert, és mivel serkenti az agy aktivitását, sok embernél késleltethetik a pihenést és megnehezíthetik az elalvást. De nem igaz, hogy nem engedne aludni. Az igazság az, hogy néhány embernél még egy kevés koffein is megzavarhatja az alvást, míg mások teljesen nyugodtan elalszanak egy csésze kávé után is. Szóval nem feltétlen igaz az, hogy a kávétól nem tudsz aludni.
Ha szuperfinom kávét keresel nálunk találsz 😊