Amíg a baristák és a latte art művészek gyönyörű alkotásokat készítenek a kávé habjára, a kávéfestők magának a kávénak a természetes színeit és a kávé textúráját használják arra, hogy káprázatos festményeket készítsenek. De mi a kávéfestészet pontosan? Mindent megtudsz a cikkből.
A tea volt az ötletadó?
Bár a kávéfestés rendkívül eredeti ötletnek tűnik valójában nem az, hiszen – jobbára kínai és japán – művészek már évszázadok óta festenek teával, vagy használnak a műalkotásukhoz teát. Ruby Suilvious – egy new yorki művész – például használt teafilterekre készít miniatűr képeket, Sushanta Guha teával fest portrékat és tájképeket, míg Andrew Gorka absztrakt képeket készít teával. Prognosztizálható volt, hogy előbb utóbb divattá válik a kávéfestés is.
A kávéfestészet története
Bár a kávéfestészet pontos eredete nem ismert, már évszázadokkal ezelőtt voltak olyan festők, művészek, akik felfedezték, hogy a különböző sűrűségű és típusú kávékkal egyedi árnyalatokat és textúrákat hozhatnak létre a vásznon. A 20. században ez a technika újraéledt, és számos művész kezdett el kísérletezni a kávéval – mint festékkel – és a kávészemekkel, amellyel rajzolni lehet.
A kávé – festékként – egyszerűen viselkedik: a feketétől a halvány barnáig millió árnyalatot „keverhetsz” ki, többféle eszközzel viheted a vászonra. A népszerűsége részben annak is köszönhető, hogy a kávé mindennapi életünk szerves része, és így az emberek könnyen kapcsolódnak hozzá.
A kávéfestés technikái
Természetes, hogy ha kialakul egy művészeti ág, akkor rövid időn belül meglesz a saját technikája is. A kávéfestészeté egyszerű, a végeredmény rendkívül változatos lehet.
A művész (legelőször) egy rendkívül erős, sűrű kávét főz (meglepő módon akár instant kávéból is lehet) majd az árnyalatokat készítik el a víz és a kávé arányának változtatásával. A világosabb árnyalatokhoz több vízre, míg a sötétebb tónusokhoz kevesebbre van szükség. Amikor megvannak a színek jöhetnek a különböző ecsetek és szivacsok, amik lehetővé teszik a finom vonalak és a nagyobb felületek festését. Az ecsetek segítségével részletes képeket lehet létrehozni, míg a szivacsok textúrákat és árnyékolást biztosítanak.
A kávéfestészet nem nehéz: te is kipróbálhatod
A kávéfestészethez nem kell profinak lenni. Akár te is kipróbálhatod otthon. Csak kávéra, ecsetekre, papírra vagy vászonra, és persze egy kis kreativitásra van szükséged. Cserébe rengeteg előnyt kapsz: mivel kávéval festesz tuti nem lesz semmilyen irritációd. Ha kipróbálod (mi megtettük, de a képet nem mutatjuk meg) szuper relaxáló. Ha jól sikerült a festmény, akkor akár ajándékba is adhatod.
Egyébként az elmúlt években szinte berobbant a műfaj. Számos művész kezdett el kávéval festeni, és vált híressé. Dirk Dzimirsky realisztikus portrékat készít kávéval. Munkái részletgazdagságukról és mély árnyalataikról ismertek. Karen Eland rendkívül eredeti ötlettel állt elő: humoros és kreatív festményeket fest, gyakran híres műalkotásokat másol le, de mindig találsz a képen valahol egy kávéscsészét.
Ha szeretnél kipróbálni, akkor máris elkezdheted, rengeteg alapanyagot tudunk biztosítani: https://kavearuhaz.hu/