A reggelek megmentője. Enélkül egész nap hulla vagyok. Amíg nem ittam kávét hozzám ne szólj. Azt sem tudom melyik bolygón vagyok amíg nem iszok kávét. Ébredés után az első a kávé, majd minden utána…. A kávé a reggelek megmentője, a délutáni fáradtság ellenszere és sokak számára nem csak rövid szünetek, hanem élmény pillanatok is. De vajon tényleg mindig úgy hat, ahogy gondoljuk? A koffeinnel kapcsolatban rengeteg félreértés és tévhit kering – nézzük meg a leggyakoribbakat!
A koffein azonnal hat – mítosz!
Sokan úgy gondolják, hogy amint megisszák a kávéjukat, máris frissebbek és energikusabbak lesznek, azonnal hatni fog. De ez mítosz, ilyet nem várhatsz el, a koffeinnek idő kell ahhoz, hogy felszívódjon hasson. Ez általában 15-30 percet vesz igénybe. Ha mégis rögtön éberebbnek érzed magad az első korty után, lehet, hogy inkább a megszokás és az elvárás dolgozik – vagyis a placebohatás: de biztos, hogy nem a kávé.
Minél több kávét iszok, minél gyorsabban annál éberebb leszel – mítosz
Logikusnak tűnhet, hogy ha egy kávé felébreszt, akkor kettő még jobban, ugye? A helyzet azonban az, hogy egy bizonyos pont után a (még) több koffein már nem élénkít, sőt, akár olyan kellemetlen tüneteket is okozhat, mint a nyugtalanság, a remegés vagy a szorongás. A napi ajánlott koffeinmennyiség kb. 400 mg (nagyjából 4 csésze kávé), ennél több már inkább terhet jelenthet a szervezetednek. És nem, nem kell a fél liter kávét reggel egyből meginnod, nem hat majd gyorsabban.
Koffeinfüggő vagyok – mítosz
A koffeinfüggő vagyok! – gondolat vagy kimondott mondat soha nem lehet igaz, maximum utalás, vagy túlzás, vicc. Az igaz, hogy a rendszeres kávéfogyasztók hozzászokhatnak a koffeinhez, és idővel egyre több kávéra van szükségük ugyanahhoz a hatáshoz. De ez nem függőség, inkább tolerancia.
Bármennyi is a napi kávéadagod, ha hirtelen leállsz vele, előfordulhat ugyan néhány kellemetlen nap (és vele a fejfájás, a fáradtság és az ingerlékenység), de ez gyorsan elmúlik, és nem hasonlítható olyan függőségekhez, mint például a nikotin vagy az alkohol.
Sok kávét ittam, dehidratált vagyok – mítosz
Sokan hallották már, hogy a koffein vízhajtó hatású, és logikusnak tűnik, hogy emiatt kiszárítja a szervezetet. (és ehhez hozzájárul, hogy a reggeli kávé után valószínűleg meg kell látogatnod a mellékhelyiséget). Valójában ez a vízhajtó hatás nagyon enyhe, tulajdonképpen egy csésze kávéval több folyadékot viszünk be, mint amennyit elveszítünk. Tehát ha eddig aggódtál, hogy a kávé „elveszi” a hidratáltságodat, akkor megnyugodhatsz – nem fogja. Sőt, a kévéd mennyiségét nyugodtan beleszámíthatod a napi folyadékbevitelbe!
A koffein mindenkire ugyanúgy hat – vagy nem hat – mítosz
Erről külön blogcikket írtunk mert biztos te is ismersz olyanokat, akik egyetlen korty kávétól már pörögnek, míg mások este is megisznak egy dupla eszpresszót, és gond nélkül elalszanak. Ennek egyik oka a genetika: vannak, akik gyorsabban bontják le a koffeint, míg mások lassabban. De a megszokás is közrejátszhat – ha valaki rendszeresen fogyaszt koffeint, kevésbé érzi erősnek a hatását és az is ki milyen ételt evett. A koffein nem mindenkire hat ugyanúgy és nem is placebo.
A koffein nem hat, csak placebo – mítosz
Tudtad, hogy egyes kutatások szerint a kávé élénkítő hatásának egy része csupán elvárás kérdése? Kísérletek során koffeinmentes kávét adtak a résztvevőknek, és sokan mégis frissebbnek és energikusabbnak érezték magukat mint előtte. Ez azt mutatja, hogy néha már az is elég, ha hisszük, hogy a kávé segít – és a szervezetünk így is reagál rá.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a koffein hatástalan lenne! A tudomány bizonyította, hogy valóban növeli az éberséget és javítja a koncentrációt.
De az is igaz, hogy a hatás mértéke egyénenként változhat, és néha fejben dől el, hogy mennyire érezzük magunkat energikusnak egy csésze kávé után.
Apropó kávé. Szuperfinom kávéink vannak, válassz magadnak egyet tőlünk.