Tudod, hogy szeretjük a tabudöntögető, izgalmas címeket, cikkeket, de most magunk is úgy érezzük, hogy kicsit nehéz lesz kifejteni, hogy vajon mi a különleges a „kávézás pillanatában”? Egyáltalán mit jelent ez?
A marketingfogalmak
A világ tele van olyan marketing fogalmakkal, amelyeket nem is feltétlen értünk (Vajon mit jelent az a reklámok végén, hogy „merülj el az ajánlatainkban, vagy a „Fedezd fel az ajánlatainkat”?) de elfogadjuk. A „kávézás pillanata” is ilyen szófordulat. Pedig nem egy pillanat alatt kávézunk és en block nem feltétlen érthető mire gondolt a költő? Úgyhogy utánajártunk és megírjuk, mi olyan különös ebben és mit kell felfedezni?
Tudtad, hogy érzéki élmény?
És ez az egyik legfontosabb indok amiért (nem csak a marketingesek) élményként, különleges pillanatként írják le a kávézást. A kávé ugyanis nem csupán az ízlelésről szól: az illata, a gőzölgő ital látványa és a csésze megjelenése mind hozzájárulnak a kávézás élményéhez. A reggeli kávé illata például azonnal felébreszthet minket, és felkészíthet minket a napra: a kávézás minden apró részlete egy-egy érzékszervünkre hat, így nemcsak a testünket, hanem a lelkünket is felfrissíti.
Van egy ereje a szertartásnak
Mindenkinek van egy kávészertartása, még akkor is, ha nem feltétlen hívod annak. A kutatások szerint (merthogy ezt valóban kutatták) a reggeli kávé – mint napi szertartás – hozzájárul a kognitív funkciók felébresztéséhez, mivel a koffein javítja az éberséget, és fokozza a koncentrációt. Az olyan tudatos kávézás, ahol a személy arra koncentrál, hogy kiélvezze az ízeket és az illatokat (hívhatjuk kávészünetnek is) csökkentheti a szorongást és javíthatja a napi rutin minőségét.
De a szertartásnak vannak pszichológiai előnyei is. Kávézás közben gyakran elvonulunk a napi teendőik elől, és ez segíthet a mentális regenerálódásban, lehetőséget adva a pihenésre, miközben az agy még mindig aktívan dolgozik a koffein hatására.
A kávézás, mint szokás
Soha nem gondoltál még bele, de a kávézás egy szertartás (persze nem mindenhol). Sok kultúrában társasági események része is. Az olaszok például nemcsak reggel, hanem napközben is sokszor találkoznak egy csésze eszpresszó mellett, hogy átbeszéljék a nap történéseit. Hasonlóan, a török kávé hagyománya is mélyen gyökerezik a társas kapcsolatokban, és a kávé egy szertartásos formája, amelynek célja a vendéglátás, a baráti beszélgetések és az ünneplés. A svédeknél a fíka, a baráti beszélgetések velejárója. A kávé az ilyen közösségi eseményeken összeköti az embereket, és lehetőséget ad arra, hogy a mindennapi élet zajából kilépve, egy-egy csésze kávé mellett elmélyüljön a beszélgetés.
A kávé tehát nem csak és kizárólag koffein. Minden kávézás egy történet kezdete, vagy a vége.
Ha éppen kávét keresel: https://kavearuhaz.hu/