A kávé mellett ma már számtalan más – például koffeines üdítő, energiaital – is azt ígéri neked, hogy ha fáradt vagy, csak meg kell innod egy adagot és máris koncentráltabb leszel, élénkebb, „jobban pörög az agyad”. De vajon tényleg annyira élénkítő hatású a koffein, mint hisszük, vagy inkább egyfajta placebohatás áll a háttérben? Mi a különös azokban az emberekben, akikre „nem hat a koffein” és bármikor kávézhatnak?
Sztoritime: a lány, aki este 7 kor kávézott
Nemrég találkoztam egy barátnőmmel, Dorkával, aki este hét körül rendelt magának egy kávét. „Rám nem hat a koffein” – jegyezte meg mosolyogva, és valóban, mintha egy nyugtató esti teát kortyolgatott volna. A presszóját kandiscukorral és egy csepp tejjel itta – ezért akár latte-nak is hívhatnánk –, és tényleg semmi jele nem volt annak, hogy a bármilyen hatással lenne rá. A szervezete számára a kávé nem egy élénkítő ital, egyszerűen egy kellemes esti szokás.
Logikus a kérdés. Működik a koffein, vagy csak placebo? Ha működik hogyan és ha nem, miért nem?
Hogyan működik a koffeint?
Ahhoz, hogy megértsük a koffein hatásait, először is meg kell ismernünk, hogyan befolyásolja az agyunk működését? A koffein egy természetes stimuláns, amely az adenozin nevű vegyület működését gátolja. Az adenozin egy olyan neurotranszmitter, amely a nap folyamán fokozatosan halmozódik fel az agyunkban, és ő felelős a fáradtság érzetéért.
A koffein az adenozin receptorokhoz kapcsolódik, így megakadályozza, hogy kifejtse álmosító/fáradtságot okozó hatását. Emiatt érezzük magunkat éberebbnek és frissebbnek, miközben az agyunk továbbra is „pörög”.
Emellett a koffein fokozza az adrenalin és a dopamin termelődését is, ami tovább növeli az energiaszintünket és javítja a hangulatunkat.
Miért nem hatott a koffein Dorkára?
Ha te is olyan vagy mint Dorka – megittál egy csésze kávét, de semmi – se extra éberség, se hirtelen energialöket – az nem azt jelenti, hogy valami baj van veled. Egyszerűen csak arról van szó, hogy a koffein nem mindenkinél működik ugyanúgy. Nézzük, mi állhat a háttérben!
Hozzászoktál
Biztos ismersz olyat, aki egyáltalán nem kávézik. És olyat is, aki – tudod, mint a kukacok a Man in Black-ben – kávéfüggők, napi ki tudja mennyi kávét isznak meg. Itt van a kávébab elásva: ha minden reggeled egy (vagy egy dupla) eszpresszóval indul, majd napközben is elkortyolgatsz még 3-4-5 kávét, előfordulhat, hogy a szervezeted hozzászokik. Idővel egyre több koffeinre lesz szükséged ahhoz, hogy érezd a hatását – ez olyan, mint amikor egy régi sláger már nem dob fel annyira, mert túl sokszor hallottad.
CYP1A2
Van egy CYP1A2 nevű gén, amely meghatározza, hogy a szervezeted milyen gyorsan bontja le a koffeint. Ha ez a gén nálad aktívabb, akkor a koffein gyorsan kiürül a szervezetedből, és lehet, hogy észre sem veszed a hatását. Másoknál viszont sokkal tovább tart, ezért érzékenyebbek rá.
Nem volt elég a koffein
Ha nem aludtál eleget, ha túl fáradt vagy, akkor egy adag koffein sem fog csodát tenni. Az agyadban ilyenkor felhalmozódik egy adenozin nevű anyag, ami az álmosságért felelős. A koffein ugyan blokkolja az adenozin hatását, de ha az túl sok van belőle, akkor egy csésze kávé már nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy élénkebbé válj, vagy bármilyen hatást érezz.
Nem mindegy, hogyan és mit és mennyit eszel
A koffein nem légüres térben hat – az étrended is közrejátszhat abban, hogy mennyire érzed az élénkítő hatást. Dorkára ez pont nem igaz, de ha sok cukrot vagy zsíros ételeket fogyasztasz, az lassíthatja a koffein felszívódását. Az alkoholfogyasztás pedig szintén csökkentheti a hatékonyságát, így ha egy hosszú este (értsd megittál pár pohár bort, vagy valami mást) után próbálod egy dupla eszpresszóval helyrebillenteni magad, lehet, hogy csalódni fogsz.
A stressz mindent felülír
Azt tudod, hogy van pozitív és negatív stressz is. Pozitív stressz például az izgalom egy randin. Negatív stressz meg lehet egy határidő, ami a nyakadon van. Bárhogy is, ha folyamatosan pörögsz, stresszes vagy, esetleg szorongsz, a koffein nem biztos, hogy segíteni fog – sőt, néha még ronthat is a helyzeten. Ahelyett, hogy éberebbé tenne, csak még feszültebbé válhatsz tőle. Vagy kontraproduktív és inkább nyugtat.
A koffein nem minden6ó
Gondolj bele, hogy az emberek mennyire különbözőek. Van, aki 1 deci bortól felszabadult, nevetgél, laza, akár be is rúg, mást „nem lehet az asztal alá inni”, Van, aki a legkisebb stressztől kiborul más „bírja a stresszt”. Ugyanez történik a kávéval is. Ha a kávé nem hat rád úgy, mint másokra, az teljesen normális. Lehet, hogy egy rövid szünet a koffeinfogyasztásban visszahozza az élénkítő hatást, de az is lehet, hogy a szervezeted egyszerűen másképp reagál rá. És ki tudja? Talán épp ezért tudsz este hétkor is kávézni, majd gond nélkül elaludni