Blog

Ünnepelj velünk egy billentyűt

Az internet népe keltette életre az egyszerre humoros és szarkasztikus NEMZETKÖZI CAPS LOCK NAP -ot. Ezen a napon (akik csatlakoznak az ünnephez, ami inkább kihívás), nagy betűvel írnak mindent, mindenhol azért, hogy felhívják a figyelmet ennek a félreértett írásmódnak a használatára. A cél, hogy játékosan emlékeztessük egymást az udvarias online kommunikáció fontosságára. ÉRTED? Olvass tovább…

Derék Derek

Neki köszönhetjük a világ minden bizonnyal egyik legőrültebb és legbizarrabb „ünnepnapját”. Fontos, hogy nem a nagybetűket ünnepeljük ezen a napon, hanem azt a gombot, amelyik bármilyen betűből nagybetűt varázsol bármilyen eszközön. A Caps Lock-ot.

Biztosan te is tudod, hogy a NAGY betű –a hivatalos, a formális és az informális – kommunikációban is kiabálásnak minősül. Ez még nem is lenne gond.

A nagybetűvel írt szövegeknél a gond inkább az, hogy nem tudod „mennyire kiabál” és „mennyire van felháborodva” az, aki kiabál. Gyakran azt sem, miért. Ráadásul rámentek a trollok és csak azért is így írnak.

Derek Arnold, egy iowai szoftverfejlesztő ezt tette szóvá, egyben október 22-ét gyorsan kinevezte a caps lock világnapjává. Pedig szegény nagybetű nem így kezdte…

Caps Lock

Ha belegondolsz a gomb, mára okafogyottá és feleslegessé vált. (Nagybetűs kezdőmondatot nem a caps lock-kal írunk). De nem mindig volt ez így. A Caps Lock billentyű több mint 100 éves múltra tekint vissza.

Az első mechanikus írógépek még nagyon régen, a 19. század második felében jelentek meg, és ekkor vetődött fel az igény egy egységes billentyűzetkiosztásra. Az alapokat Christopher Latham Sholes amerikai feltaláló fektette le. Jól átgondolta, hiszen számtalan titkárnővel együtt dolgozott és az ő segítségükkel dolgozott ki egy olyan rendszert, billentyűkiosztást, amely megkönnyítette a gépelést.

Ez az, amin (úgy 99,5%-os valószínűséggel, hisz van más kiosztás is) éppen te is gépelsz. Sholes 1868-ban szabadalmaztatta a QWERTY-kiosztású billentyűzetet, az 1870-es években a Remington kezdte el gyártani az első írógépeket, amelyek ezen a kiosztáson alapultak. Az írógépeken kis- és nagybetűk egyaránt megtalálhatók voltak, és létezett egy gomb, ami a váltásukra szolgált, ez lett később a Shift.

Emellett hamarosan megjelent a „lock” gomb is. Nevéhez hűen lock-olta, azaz rögzítette a shift gombot azért, hogy ne kelljen folyamatosan nyomni. Több gépen ShiftLock néven vált ismertté.

Bár kezdetben a Shift Lock igen hasznos volt – a segítségükkel az írógépek billentyűzetén lehetővé vált a vakon gépelés is -is, a Caps Lock mára átvette ezt a szerepet. Fontos különbség, hogy míg a Shift Lock minden karaktert nagybetűvé alakított, a Caps Lock csak a betűket, a számokat nem. Bár ez nem minden billentyűzeten működik így – például a francia AZERTY-n –, a legtöbb modern számítógépen a Caps Lock már praktikusabb megoldás.

Mi a baj szegény CAPS LOCK-kal?

Pont a feltűnősége. Hiszen MESSZIRŐL látszik.

Úgyhogy a (kezdetben rendkívül népszerű) internetes fórumokon a Caps Lock hamar rossz hírnevet szerzett magának, mivel a nagybetűs írás kiabálásnak számít az online kommunikációban. Közben a Caps Lock a trollok egyik kedvenc eszközévé vált.

Van vele másik baj is. Az, hogy a nagy álló betűk nehezebben olvashatóak, automatikusan lelassítanak, azonnal odanézel. Így zavaróak.

Hogyan kell ünnepelni ezt a napot (ezt ne vedd komolyan)

Talán ez volt a legnehezebb, hiszen minden ünnepnek van egy forgatókönyve. De mégis mi legyen a szerencsétlen caps lock-é? Nos, vicces fejlesztők kidolgoztak erre egy menetet.

Az első lépés, hogy október 22 előtt még gyakorolj. Mindjárt mutatjuk hol. A gyakorlás célját is könnyebb felfedezni, mint megmagyarázni, a legjobb, ha kattintasz: https://convertcase.net/

Használd ezen a napon. Írj így posztot a közösségi médiába. Csak nagybetűs mailokat írj. Mindenképpen CSAK NAGYBETŰVEL ÍRJ EZEN A NAPON. Hozzá tartozik az ünnephez.

Ha teljesen profi vagy akkor úgy írj, hogy minél több angol – nagybetűs – rövidítést is tegyél bele. YOLO, DTI, bármi, ami az eszedbe jut, mehet. A lényeg, hogy teljesenlehetetlENíTSd el aZ olVAsáSt.

Persze, a cikket kapcsolnunk kellene a kávéhoz, ami nehéz… de nem lehetetlen. Az egyik legkedvesebb és legjobb kávénk nevénél például biztos beakadt a Caps lock. Ismerd meg az AMIGOS CAFFE-t és válaszd a számodra legjobbat: https://kavearuhaz.hu/termekkategoria/szemes_kave/amigos-caffe/

Vélemény, hozzászólás?