Az egészséges életmód és a fenntarthatóság iránti növekvő érdeklődés miatt egyre több ember keresi és vásárolja a biotermékeket, beleértve a (bio) vagy organikus kávét is. De mit is jelent pontosan a “biokávé” vagy organikus kávé? Mit takar az elnevezés, mi tesz egy kávét “bio”-vá és milyen előnyei vannak?
Hogyan lesz egy kávé biokávé vagy organikus kávé?
Nem a kávé bio, vagy organikus, hanem az a kávé tekinthető organikusnak, amelyet organikus módszerekkel termesztenek és dolgoznak fel. Ez azt jelenti, hogy a kávétermesztés során a termesztők nem használhatnak szintetikus műtrágyákat, sem növényvédő szereket vagy genetikailag módosított organizmusokat (GMO-kat).
Van egy időeleme is az egyenletnek. Az első 2 évben akkor sem organikus a kávé, ha egyébként organikus módszereket használ a termesztő mert szabály, hogy legalább 3 éven át nem érintkezhet vegyszerrel a kávé mielőtt organikus pecsétet //megítélést kap. Emellett fenntartható vetésforgó tervet kell alkalmazni azért, hogy a talaj ne fáradjon el, ne merüljön ki, sőt a kártevőket sem szabad vegyszerrel írtani.
Organikus kávé és a fair trade kávé
A kávézás szerelmesei gyakran találkoznak olyan kávékkal, amelyeken “fair trade” vagy “bio” címke található. Bár mindkettő típus fontos szerepet játszik a fenntarthatóságban és az etikus fogyasztásban, ezek a címkék különböző szempontokat fednek le. De akkor mi különbözteti meg az organikus kávét a fair trade kávétól? Jó kérdés a válasz pedig bonyolult.
A méltányos kereskedelem (a fair trade) leginkább a szegénység csökkentésére törekszik. A legfontosabb célja a gazdálkodók és munkások gazdasági és társadalmi helyzetének javítása, valamint a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok előmozdítása. Érdekes, hogy a Fair Trade kávék jó része organikus: persze nem hivatalosan.
Ez azért van, mert a Fair Trade kávét általában kisebb gazdaságokban termelik, amelyek egészen egyszerűen nem engedhetik meg maguknak azt, hogy drága növényvédő szereket alkalmazzanak, maradnak a természetesnél, ám nem minden feltételt tudnak teljesíteni. Nagyrészt organikusak tehát, de nem kaphatnak címkét.
Árnyék
Van egy rendkívül nagy különbség az organikus és az „átlagos” kávé között, ez pedig az, hogy az organikus kávé árnyékban terem. Ez szükségszerű, hiszen a fák lombja nélkül a nap gyorsan felperzselné a földet, és nagy mennyiségű (nem szerves) műtrágyára lenne szükség a tápanyagok helyreállításához. Úgyhogy az árnyék elengedhetetlen. Árnyékot az őshonos fák adnak, ezzel a biodiverzitás is kipipálva.
Az organikus kávé előnyei
Ízelőnyt ne várj. Azt igen, hogy egészségesebb kávét iszol (hiszen nem lesz benne trágyamaradvány), gazdagabb lesz antioxidánsokban és az is az előnye, ahogyan terem. Más különösebb nincs. A legtöbb organikus kávé egyébként latin amerikai, de számos ázsiai és afrikai ország is termel biokávét, köztük Indonézia és Etiópia.
Az organikus kávé hátránya
Az ára. Hiszen sokkal lassabban érik, sokkal kevesebb van és a gazdákra háruló extra terheket valahogy kompenzálni kell főleg azért, mert a termesztés során alkalmazott (vagy nem alkalmazott) kémiai segédanyagok szinte semennyire sem változtatnak (sem nem javítják sem nem csökkentik) az ízt. Azt kell megfizetned, hogy a termesztés bio.
A kínálatunkban találsz organikus kávét, fair trade kávét és hagyományos termesztést is: https://kavearuhaz.hu/